Teknokoloji
En TEKNOKOLOJİK Blog…

Dünyanın En Hızlı Ekran Kartı

ATI HD Radeon 3870 X2, çift GPU gücüyle şu anda tüm dünyada bulabileceğiniz en hızlı ekran kartı.
AMD‘nin Moskova‘da gerçekleştirdiği tanıtım ile en sonunda su yüzüne çıkan ATI HD Radeon 3870 X2, çift GPU gücüyle şu anda tüm dünyada bulabileceğiniz en hızlı ekran kartı. İlk olarak Moskova‘da kurulu iki adet sistemde tek ve çift kartlı konfigürasyonlarla tanıtılan kart gözlerimizi kamaştırdı. İki adet kartın kurulduğu sistem bir adet Tagan marka 600 W‘lık güç kaynağıyla desteklenmişti. Kart birer adet 6 ve 8 lik güç girişine sahip ve aktif soğutma sistemiyle çalışıyor.

Önceki nesil AMD ATI grafik işlemcilerine nazaran performans başına Watt açısından yaklaşık iki kat daha iyi bir tablo çizen bu yeni 55 nm grafik işlemci, fiyat bakımından da nVidia ile rahatlıkla rekabet edebilecek bir seviyede.

Ürünün genel performansına baktığımızda ise en yakın rakibi nVidia Geforce 8800 Ultra‘nın dahi üstünde görünüyor. Kartın oldukça yüksek bir overclock potansiyeline sahip olduğunu gözönüne aldığımızda bu farkın daha da açılabileceği şüphesiz.

ATI HD Radeon 3870 X2‘de DDR2 RAM‘lerin tercih edilmesi ise tamamen maliyetlerin düşük tutulmasıyla ve böylelikle kartın son kullanıcıya daha kolay ulaştırılabilmesiyle alakalıymış. chip dergisinden alıntılarla düzenlenmiştir… 🙂

Yeni HD 3870 X2 saniye de 1 Teraflop (*) veya 1 Trilyon işlem yapabilme kapasitesine sahip. (Bu arada dip not: ps3, 2 teraflop işeleyebilme kapasitesine sahip.)Biliyorsunuz ki AMD hemen hemen en hızlı teraflop problemini çözen firma olmuştu…

* Teraflop nedir ?
süper bilgisayar terimi olan flops, saniye başına kayan konta işlemi anlamına gelmektedir ve bir bilgisayarın kayan nokta hesaplaması yaabilme kapasitesini ölçer. Bir teraflop ise saniyede bir trilyon kayan nokta işlemi anlamına gelir.

Reklamlar

Bir Yanıt to “Dünyanın En Hızlı Ekran Kartı”

  1. ekran kartı lazım oyun için fiyat gerekli


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: