Teknokoloji
En TEKNOKOLOJİK Blog…

Türkiye tehlikede

İnternet korsanları, yaptıkları saldırılardan sonra izlerinin bulunmaması için dünyanın bir başka ucunda yaşayan ve hiçbir şeyden haberi olmayan internet kullanıcılarının bilgisayarını tercih ediyor. Bunun acı bir sonucu olarak, Ankara dünya genelinde zararlı kod bulaşmış şehirler listesinde ikinci sıraya yükseldi.

İnternet güvenlik şirketi Symantec tarafından yayınlanan İnternet Güvenliği Tehdit Raporu’nda Türkiye, zararlı aktiviteler açısından ilk sıralarda yer aldı. Bu sonuç, sahiplerinden habersiz zararlı kod bulaştırılan bilgisayarların zararlı eylemlerde kullanıldığı anlamına da geliyor.

Sahiplerinden habersiz zararlı kod bulaştırılmış (Bot-enfekte olmuş) bilgisayarlar açısından bakıldığında Türkiye, dünya sıralamasında 13., Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA) Bölgesi’nde 9. sırada bulunurken; Ankara, dünya sıralamasında 2. sırada yer alarak mevcut saldırı yoğunluğunu gözler önüne seriyor.

Ankara‘nın, Türkiye’nin başkenti olması, kamu kurumlarındaki bilgisayarların güvenliği açısından da oldukça düşündürücü.
Türkiye, internet güvenliği konusunda zayıf
Ortadoğu ve Afrika (MEA) Bölgesi sıralamasında ise 1. sırada yer alan Ankara‘yı, İstanbul 5., İzmir 6., Adana ise 8. sıradan takip ediyor. Olta saldırılarına (Phishing) maruz kalan Web siteleri açısından bakıldığında ise Türkiye dünya sıralamasında 32. sırada yer alırken, EMEA Bölgesi’nde 20. sırada bulunuyor. Almanya bu sıralamada en üst sırada yer alıyor.

Kaynak:Chip Online

Reklamlar

Yorum Yok to “Türkiye tehlikede”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: