Teknokoloji
En TEKNOKOLOJİK Blog…

XP için daha fazla güç: Çekirdeklere ince ayar

Gerekli Malzemeler

Download: Dual-Core CPU’lar için ince ayar paketi

Eğer anlatımları doğru takip ederseniz sonuca varacaksınız başlayalım.

Çift çekirdek = iki kat güç? Her zaman değil. Windows XP işlemci çekirdeklerine görev dağıtımı yaparken çuvallayabiliyor. Sizlere modern CPU’ların performansını nasıl tam anlamıyla kullanabileceğinizi göstereceğiz.

Tüm XP sürümleri Dual-Core işlemcilerin iki çekirdeğini de kullanabiliyor. Fakat yine de Windows, yerine getirilmesi gereken görevleri iki çekirdek arasında her zaman en iyi şekilde dağıtamayabiliyor. Bu durumdan hem Intel hem de AMD işlemciler muzdarip. Bir yama sayesinde Windows’u tekrar şahlandırmanız mümkün.

İlk gereksinimi bugün piyasada bulunan tüm XP tabanlı bilgisayarlar sağlıyor: Service Pack 2 kurulu olmalı. Fakat sistemde tam olarak hangi işlemcinin saklı olduğu kolaylıkla anlaşılamayabilir.

Bunu şu şekilde test edebilirsiniz: Başlat menüsüne girip “Çalıştır” ı açın. Kutucuğa »msinfo32« komutunu yazın ve Enter’ı tuşlayın. “Sistem Özeti” başlığı altında ihtiyacınız olan tüm bilgileri bulabilirsiniz. Çift çekirdekli bir sistemde “Sistem Özeti” kısmında “İşlemci” için çift satır bilgi bulunur. Buradaki tanımlama üretici,

model, yonga sürümü ve saat hızı hakkında bilgi verir.


İşlemcinizin markası ne olursa olsun KB896256 numaralı Microsoft yamasını indirin ve kurun. Bu yama Windows Update üzerinden otomatik olarak dağıtılmaz.

Sizin için hazırladığımız ve içinde gerekli yama ve araçların bulunduğu Dual-Core CPU’lariçin ince ayar paketini indirin. Sonrasında bahsettiğimiz güncellemeyi kurun ama sisteminizi yeninden başlatmayın. Bunun yerine öncelikle kayıt defterinde bazı ayarlar yapmanız gerekiyor. Kayıt defteri düzenleyicisini açın ve »HKEY_LOCAL_MACHINE\ SYSTEM\ CurrentControlSet\Control\Session Manager« başlığına gelin. Bu başlık içinde yeni bir anahtar oluşturacağız. Sağ tıklayın, çıkan menüde Yeni>Anahtar komutu ile »Throttle« isminde bir anahtar oluşturun. Bu anahtara girin ve yine sağ tıklayın. Bu sefer Yeni>DWORD Değeri kısmına girin ve »PerfEnablePackageIdle« isminde bir girdi oluşturun. Sonra bu girdinin üzerine çift tıklayıp değerini »1« yapın.

Bu adımlar sayesinde performans optimizasyonundan maksimum seviyede yararlanılacaktır. Dezavantaj: İşlemcinin üzerine artık daha fazla yük bineceği için enerji tüketimi artacaktır ki, bu da laptop kullanıcıları için önemli bir durum. Eğer laptopunuzu kullanırken daha fazla batarya süresi sunmasını istiyorsanız girdinin değerini »0« yapabilirsiniz. Kayıt defteri düzenleyicisini kapatın ve sisteminizi yeniden başlatın.

Püf nokta: Modern işlemciler, dinamik işlemci performansı ayarlaması yapmak için çalışma yükünden bağımsız enerji yönetim sistemleri (mesela ACPI işlemci performans durumu) kullanırlar. XP Service Pack 2, enerji yönetiminden sorumlu sistem çekirdeğini, işlemci yavaşlatma ilkelerini temel anlamda destekleyecek biçimde yeniliyor. Fakat kısmen de olsa Windows görev dağıtımı sonucunda ortaya çıkan yükü yanlış hesaplayabiliyor. Yama sayesinde gerçek yükü takip edebilme özelliği iyileşiyor ve performans durumu doğru bir şekilde hesaplanıyor.


Eğer PC’nizde bir AMD işlemci varsa bunlara ek olarak yeni bir işlemci sürücüsü daha yüklemeniz gerekiyor.

CHIP Online bu sürücüyü de Dual-Core CPU’lar için ince ayar paketi çerçevesinde sunuyor. ZIP arşivini açın ve »amdcpusetup.exe« yi çalıştırın. Yükleme sihirbazını takip edin ve son olarak sisteminizi yeniden başlatın. Yeni sürücü AMD’nin »Cool ‘n’ Quiet« diye tabir ettiği farklı enerji tasarrufu modlarını destekliyor.

AMD’nin çift çekirdekli bir işlemcisini kullanıyorsanız, içinde büyük miktarda video barındıran uygulamalar açıkken sisteminiz tepkisiz hale gelebilir. Buna sebep ise güç yönetimindeki işlemci performans durumunda yapılan bir değişiklik. Bir diğer Microsoft-yaması bu sorunu çözüyor. »KB924441« numaralı yamayı da Dual-Core CPU’lar için ince ayar paketinde bulabilirsiniz.


Şimdiyse sadece »boot.ini« başlangıç dosyasını ayarlamanız gerekiyor.

Bu iş için Denetim Masasındaki »Sistem« ikonuna çift tıklayın ve Gelişmiş sekmesine geçin. »Başlangıç ve Kurtarma« başlığındaki “Ayarlar” butonuna basın. Çıkan pencerede “Düzenle” tuşuna basın. Burada »[Varsayılan işletim sistemi]« altında »/usepmtimer« seçeneğinin ekli olup olmadığını kontrol edin. Eğer yoksa bu girdiyi satıra ekleyin. Core 2 Duo gibi yeni Intel işlemcilerinin bu parametreye ihtiyacı yok. Son olarak değişiklikleri kaydedin ve sisteminizi yeniden başlatın. Bu ayar sayesinde Windows’un yük hesaplaması için farklı bir zamanlayıcıyı temel alması sağlanır. Böylece her bir çekirdeğin dinamik olarak değişen saat hızları sebebiyle ortaya çıkacak olan sorunlardan kurtulmuş olursunuz.


Reklamlar

Yorum Yok to “XP için daha fazla güç: Çekirdeklere ince ayar”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: