Teknokoloji
En TEKNOKOLOJİK Blog…

Msn Adresimi Nasıl Korurum?Çalınırsa Ne Yapabilirim?

Unutmayın en çok kullanılan iki çeşit msn çalma yöntemi var, diğer yöntemler geçici olup anlaşıldığı anda anında tedbirleri alınmaktadır.

Bunlardan birincisi, gizli sorunuzu tahmin etmek, bunu ancak sizi tanıyan biri yapabilir.

İkincisi ise, size exe uzantılı bir trojan gönderirler ve bunu çalıştırdığınızda her bastığınız tuş belirlenen maile gider ve şifreleriniz elden gider.

Nasıl Koruyabilirsiniz,

Korunmanın en yi yolu, iyi ve güncel bir antivirüs ve bunun yanı sıra ad-avare spy sweeper gibi programlarla bilgisayarınızda yapacağınız antispam taramaları. Virüs için kaspersky benim tavsiyemdir. Anti-spam için ise yukarıda yazdığım gibi Ad-aware veya spy sweeper kullanılabilir.

ikincisi, gizli sorunuzu sizi tanıyanların tahmin edemeyeceği şekilde seçmek, mesela ilkokulum yazasanız ve buna cevap verirseniz sizi tanıyan ve ilkokulunuzu bilen herkez mailinizi çalar.

Üçüncü ve en etkili yol ise, msn ve mail şifrelerini ayrı ayrı belirlemek, Bu sayede msn şifreniz çalınsa bile hemen mail adresinize bir şifre sıfırlama maili göndererek şifrenizi yeniden belirleyebilirsiniz. (hotmail, gmail, yahoo, msn veya diğerleri.. Hepsinin şifreleri diğerleri ile farklı olabiliyor. Msn e kayıt olurken sorduğu şifre, mevcut mail adresimizin şifresi değil. Kullanmak istediğimiz şifreyi soruyor aslında. Ama biz yanlış anlayıp mevcut mail adresinin şifresini yazınca şifreler aynı oluyor.

Msn nin sitesinden oturum açarak msn şifrenizi değişebilirsiniz. Bu sayede mail ve msn ayrı ayrı olur.

Yinede şifreniz çalındı ise,

Eğer tüm bunlara rağmen yinede şifreleriniz çalındı ise geri almanızın bir iki yolu vardır. Çalan kişi ile konuşup ikna etmek en etkili yoldur. Bunun dışında macera aramayın sizde geri çalmaya çalışmayın.

Diğer yol ise, abuse@msn.com adresine bir mail atamanız gereklidir ve bu mail ingilizce olmalıdır. Sizden mail hesabını aldığınız tarihi ve son başarılı log on tarihinizi isteyecektir. Bir kaç bilgi daha isteyecektir ancak en önemlileri bunlardır. Tam olarak tarih belirtmenizi istemezler elbet, özellikle kayıt tarihini akıl tutmak hayli zor olacaktır. Ancak yakın tarihler vermeniz yeterli olacaktır.

Kimsenin başına gelmemesi dileği ile. umarım yararlı olur.

Reklamlar

Yorum Yok to “Msn Adresimi Nasıl Korurum?Çalınırsa Ne Yapabilirim?”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: